vineri, 18 mai 2018

Simona Halep se califică în semifinale la Roma şi rămâne pe primul loc WTA. Urmează marele meci cu Maria Sharapova!

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Roma si si-a asigurat prezenta pe primul loc in clasamentul WTA cel putin pana dupa Roland Garros.

Vineri seara, sportiva noastra a invins-o pe Caroline Garcia (7 WTA), scor 6-2, 6-3, dupa o partida foarte buna.

Startul meciului a fost de-a dreptul nebun, cu cinci break-uri in tot atatea game-uri, insa Simona a reusit in cele din urma sa puna stapanire de joc.

Pe masura ce jocul Simonei era in crestere, Garcia a devenit tot mai irascibila, fapt ce i-a permis româncei sa castige patru game-uri la rand si sa ia primul set cu 6-2.

Increderea Simonei a crescut, iar asta a ajutat-o sa inceapa cu dreptul setul secund si apoi sa ia un avantaj confortabil pentru calificarea in semifinale.