duminică, 15 aprilie 2018

Formula I. MP al Chinei: Victorie pentru Daniel Ricciardo (RedBull) pe circuitul de la Shanghai

Scuderia Ferrari era mare favorită la câștigarea Marelui Premiu al Chinei la Formula 1, după ce a avut primele două poziții pe grila de start. Lucrurile nu au stat însă deloc așa în cursă, Daniel Ricciardo (RedBull) fiind cel care a triumfat pe circuitul de la Shanghai. Plecat din pole-position, Sebastian Vettel a întâmpinat o serie de dificultăți, totul culminând cu o ciocnire cu Max Verstappen. Cu probleme la monopost, Vettel a încheiat cursa doar pe locul opt. Podiumul a fost completat de Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari).

Găsit vinovat pentru incidentul cu Sebastian Vettel, Verstappen a fost penalizat cu zece secunde, astfel că locul ocupat în final a fost al cincilea, deși el a trecut linia de sosire al patrulea.

După această penalizare, clasamentul celor care au mai terminat în puncte a fost următorul: Lewis Hamilton (locul patru), Max Verstappen (5), Nico Hulkenberg (6), Fernando Alonso (7), Sebastian Vettel (8), Carlos Sainz jr. (9) şi Kevin Magnussen (10).