vineri, 10 noiembrie 2017

România obţine o victorie de moral cu Turcia lui Mircea Lucescu

Naţionala României a obţinut o victorie entuziasmantă în meciul amical cu Turcia lui Mircea Lucescu.
"Tricolorii" s-au impus la Cluj Napoca mai clar decât o arată scorul de 2-0, partida fiind dominată clar de elevii lui Cosmin Contra.
Prima repriza a fost marcata de "floricelele" lui Budescu, acesta reuşind câteva treceri şi pase de mare efect, amintindu-ne de Nicolae Dobrin sau Lucian Sânmărtean, şi de golul lui Grozav, marcat cu puţin noroc.
"Decarul" României a marcat înainte de pauză, el punctând cu un şut frumos, uşor deviat, după o centrare pe jos trimisă de Deac din banda dreaptă.
Repriza secundă a fost una desfăşurată după aceleaşi coordonate, iar golul doi a fost unul foarte asemănător cu primul. Budescu a pătruns bine în banda stângă atrăgând doi fundaşi lângă el, a pasat scurt la Pintilii, iar acesta i-a trimis în careu lui Grozav, care a marcat cu un şut plasat dupa un dribling scurt.
Turcii au avut puţine ocazii, însă două dintre ele au fost uriaşe.
Per total, victoria României este una meritată, băieţii lui Contra demonstrând că pot să joace fotbal.
În continuare, pentru "tricolori" urmează un alt amical, cu Olanda, marţi seara pe Naţional Arena.