Volei masculin. Știința Explorări Baia Mare - Banatul Caransebeș 3-1

Știința Explorări Baia Mare - Banatul Caransebeș 3-1 (-19, 22, 22, 18)

Explorări: Kaszap, Kovacs 1p, Coasă 6p, Lupu 9p, Sushko 1p, Didorciuc 18p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 5p, Cherbeleață 15p și Nagy 9p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.
    Caransebeș: Teleleu 2p, Gemănariu 14p, Carabali 14p, Mejia 9p, Korniienko 24p, Petrusevics 13p, Diaconescu (libero). Au mai jucat: Nan 5p și Kruppa. Antrenori: Răzvan Parapală și Fabian Birău.
    Au arbitrat: Daniel Hadade și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Adrian Pustiu (Brașov).
    4-2, 8-6, 13-7, 16-11, 22-17, 25-28
    Victorie meritată obținută de Știința Explorări în etapa a doua a turneului pentru locurile 7-12. Băimărenii au învins cu 3-1 formația Banatul Caransebeș, principala contracandidată pentru ocuparea locului 7, și s-au distanțat în acest moment la 7 puncte față de aceasta.
    Meciul a început prost pentru gazde, care n-au contat practic în primul set, câștigat de echipa din Caransebeș cu 25-19.
    Antrenorii Marius Botea și Sorin Pop II au făcut trei schimbări în sextetul de bază introducându-i pe Râpeanu, Cherbeleață și Nagy în locul lui Kaszap, Kovacs și Sushko și jocul echipai s-a îmbunătățit, astfel încât Explorări a câștigat setul 2 cu 25-22.
    Setul 3 s-a încheiat cu același scor, dar băimărenii au transpirat mult pentru a se impune. Gazdele au luptat pentru fiecare punct, reușind să salveze câteva mingi spectaculoase în linia a doua. Chiar dacă a mai și greșit, libero-ul Paul Olar a avut o contribuție majoră la câștigarea setului.
    Dirijați foarte bine de Liviu Râpeanu, băimărenii au jucat excelent în setul 4, pe care l-au câștigat fără emoții, cu 25-18.