joi, 30 martie 2017

Știința Explorări Baia Mare - Unirea Dej 3-1 (-23, 17, 15, 14)

În turneul 7-12, echipa de volei masculin Ştiinţa Explorări Baia Mare a învins pe rivala Unirea Dej. Au evoluat în formula:
    Explorări: Râpeanu 3p, Cherbeleață 18p, Kovacs 10p, Coasă 11p, C. Nagy 9p, Didorciuc 20p, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Unirea: Catrina 2p, P. Nagy 8p, Mocanu 6p, Fuzesi 7p, Mihălescu 10p, Isek 11p, Kantor (libero). Au mai jucat: Săvan 1p, Chisleacov, L. Tofan 2p și Angelovski (libero). Antrenori Stewart Bernard și Tiberiu Szilagy.
    Au arbitrat: Daniel Hadade și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).
    2-4, 8-4, 14-7, 16-8, 20-9, 25-14
    Victorie, mai clară decât o arată scorul, obținută de Știința Explorări în etapa a patra a turneului pentru locurile 7-12.
    Meciul disputat împotriva unei vechi rivale a început prost pentru gazde, încă de la încălzire, când s-a accidentat Ștefan Lupu. Oaspeții, impulsionați de Peter Nagy, fost campion național cu Remat Zalău, au dominat primul set, pe care l-au câștigat până la urmă destul de greu, cu 25-23.
    Cu Igor Didorciu în mare formă, băimărenii și-au revenit însă rapid și s-au impus în setul secund cu 25-17.
    Dominarea autoritară a gazdelor a continuat și în seturile 3 și 4, încheiate cu 25-15 și 25-14, scoruri care nu lasă loc de prea multe interpretări.
    În urma victoriei cu Unirea Dej, Explorări rămâne în continuare pe locul 7 și își menține avansul de 4 puncte față de Banatul Caransebeș, în turneul pentru locurile 7-12.