Știința Explorări Baia Mare - Universitatea Cluj Napoca 3-0

Știința Explorări Baia Mare - Universitatea Cluj Napoca 3-0 (19, 17, 22)
  Explorări: Râpeanu, Kovacs, Coasă, Lupu, Didorciuc, Nagy, Olar (libero). A mai jucat: Sushko. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
  Universitatea: Kozlovskyi, Negrean, Păștean, Magdaș, Borota, Badea, Popovici (libero). Au mai jucat: A. Pop și Moisa. Antrenor: Romeo Lotei.
  Au arbitrat: Marius Lazăr și Daniel Hadade (Zalău). Observator FRV: Vicențiu Dumitrescu (București).
 Evoluția scorului:
 - setul I  3-4, 8-7, 10-11, 16-14, 20-16, 25-19
   - setul II  4-1, 8-4, 12-9, 12-12, 16-15, 24-15, 25-17
- setul III  3-4, 8-7, 12-11, 13-16, 16-17, 18-18, 25-22
 Știința Explorări a obținut în fața Universității Cluj Napoca prima victorie din anul 2017, după un meci în care diferența de valoare dintre cele două echipe și-a spus cuvântul. Partida a fost însă de nivel modest, jucătorii ambelor formații comițând multe erori individuale.
  După un început bun al oaspeților, care au condus cu 11-10, datorită atacurilor eficiente ale lui Vlad Negrean, fostul jucător al Științei Explorări, băimărenii și-au revenit și s-au impus ]n primul set cu 25-19.
Actul secund a fost echilibrat până la al doilea timp de odihnă tehnic (16-15). Din acest moment, cu Liviu Râpeanu la serviciu, Explorări a făcut 8 puncte consecutive (24-15) și a câștigat setul cu 25-17.
   Setul al treilea a fost cel mai echilibrat. Clujenii au condus cu 17-13, moment în care antrenorii Marius Botea și Sorin Pop II au solicitat un timp de odihnă care a pus lucrurile la punct, băimărenii adjudecându-și setul cu 25-22.