duminică, 23 octombrie 2016

Steaua Bucureşti - Știința Explorări Baia Mare 3-0

Steaua: Kostic 5p, Matei 17p, Ghionea 7p, Gheorghiță 2p, Nemeth 14p, Peric 9p, Karakashev (libero). Au mai jucat: Cubrilo 7p și Ocunschi. Antrenori: Bogdan Tănase și Răzvan Roșu.
    Explorări: Kaszap, Cherbeleață 14p, Coasă 8p, Lupu 2p, Didorciuc 6p, Sushko 2p, Domingos (libero). Au mai jucat: Nagy 5p, Râpeanu și Kovacs. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Au arbitrat: Darius Meșca (Ploiești) și Nicolae Marin (Galați). Observator FRV: Adrian Pustiu (Brașov).
    2-4, 6-8, 11-11, 16-14, 18-18, 21-18, 24-23, 24-25, 27-25
    Etapa a treia a adus din păcate o nouă înfrângere pentru Știința Explorări, care a fost învinsă de o echipă puternică, ce va avea un cuvânt greu de spus în acest sezon.
    Băimărenii au început slab meciul, cu o preluare nesigură și un blocaj care nu s-a prea întâlnit cu mingea, astfel încât au pierdut primul set cu 25-19.
    Oaspeții au intrat mult mai deciși pe teren în actul secund, pe care l-au menținut echilibrat până la scorul de 19-19. Din acest moment au apărut din nou greșelile neforțate, Steaua impunându-se cu 25-20.
    Explorări n-a abandonat lupta până la final, conducând cu 25-24 în setul 3, pe care însă bucureștenii l-au câștigat până la urmă în prelungiri cu 27-25.
    În etapa următoare, Știința Explorări va juca acasă cu LMV Tricolorul Ploiești, vineri 28 octombrie, de la ora 18.
    Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): Avem parte de cel mai greu început de campionat din ultimii ani, dar acest lucru nu scuză faptul că am înregistrat trei înfrângeri. Steaua este o echipă foarte tare în acest moment. Trebuie să ne revenim pentru că urmează încă două meciuri foarte grele pentru noi, cu LMV Tricolorul Ploiești și Arcada Galați.