joi, 18 august 2016

Simona Halep se califică în optimi la Cincinnati

Românca Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Cincinnati, SUA, dupa ce a invins-o fara probleme pe Annika Beck din Germania, scor 6-3, 6-1.
După ce startul meciului a fost amânat doua ore din cauza ploii, românca a început ezitant, fiind condusă cu 2-1, însă a revenit şi de atunci n-a mai scăpat meciul din mână. A câştigat primul set cu 6-3, după 32 de minute de joc.
Setul al doilea a fost la discreţia Simonei, care şi l-a adjudecat cu 6-1, după doar 24 de minute.
Victorie categorica în mai puţin de o oră, aşadar, pentru jucătoarea noastră, care este a doua tenismenă calificată în optimi, după Karolina Pliskova. În această fază, Simona o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Elina Svitolina şi Daria Gavrilova.
Pentru calificarea în optimi, Simona primeşte 31 de mii de dolari şi 105 puncte WTA.