marți, 31 mai 2016

Simona Halep, eliminată în optimi de la Roland Garros, Franţa

Simona Halep a fost eliminata in optimile de finala de la Roland Garros de australianca Samantha Stosur, locul 24 in clasamentul WTA.
Sportiva noastra a cedat in doua seturi, scor 6-7 (0), 3-6, la capatul unui meci ce a inceput duminica si s-a terminat marti.
Jocul s-a reluat marti de la 5-3 pentru Simona in primul set, insa sportiva noastra a fost de nerecunoscut si a cedat primul set, pe un teren alunecos.
La 3-2 pentru Stosur in setul secund, jocul s-a intrerupt din nou din cauza ploii, dar nici de aceasta data Simona nu a dat semne de revenire.
Extrem de emotionata si lipsita de incredere, Simona nu a avut practic nicio sansa in fata jucatoarei din Australia.
In aceasta partida, Simona a acuzat si usoare dureri la spate din cauza terenului alunecos, dar per total a comis prea multe greseli nefortate si a prins o zi slaba la serviciu.
Simona reuseste insa sa plece de la Paris cu un cec in valoare de 173 de mii de euro.
Pentru sportiva noastra urmeaza o scurta vacanta, insa de pe 13 iunie va participa la turneul pe iarba de la Birmingham.