miercuri, 29 iulie 2015

Romania, calificata in sferturile Campionatului Mondial Under-21 din Brazilia

Selectionata Romaniei s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia, dupa ce a invins selectionata Tunisiei cu scorul de 29-27 (15015), la Uberaba.
Tricolorii, dupa un debut echilibrat de meci, au reusit sa se desprinda la doua goluri, 7-5 (min. 15). Africanii au restabilit egalitatea in min. 21, 9-9, iar apoi cele doua echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, Romania marcand ultimul gol al reprizei, cu doar trei secunde ramase de joc.
Tunisia a mai condus o singura data, in debutul reprizei secunde, cu 16-15 (31), dupa care Romania a preluat temporar controlul jocului si s-a desprins la trei goluri, 20-17 (39).
Africanii au revenit insa din nou si au egalat, 24-24 (49), dar la 25-25 au venit din nou trei goluri la rand ale echipei pregatite de Ovidiu Mihaila, scorul fiind de 28-25 (58). Tunisia a marcat doua goluri intr-un minut, dar Nicusor Negru a reusit ultimul gol al partidei, cand mai erau trei secunde, parafand victoria tricolorilor, cu 29-27.
Negru a fost, de altfel, din nou cel mai bun jucator al echipei noastre, cu 14 goluri. Au mai marcat: Adrian Rotaru — 7, Dan Racotea — 4, Robert Militaru — 2, Ionut Nistor Ionita — 1, Ramon Somlea — 1.
Pentru Tunisia au inscris Bilel Abdelli — 9 goluri, Hamza Kablouti — 7, Ali Dhouibi — 2, Mehdi Berry — 2, Yassine Zaatir — 2, Omar Azadi — 2, Mounir Douiri — 1, Hosni Mribah — 1, Mohamed Fourati — 1.
Au arbitrat sarbii Ivan Mosorinski si Aleksandar Pandzic.
In sferturile de finala, Romania a intalni echipa Frantei, care a castigat Grupa C si s-a impus in optimi cu 24-20 in fata Norvegiei. Meciul va avea loc azi, 29 iulie, la Uberaba, de la ora locala 20,30 (joi, 02,30, in Romania).