luni, 29 iunie 2015

România a încheiat pe locul 17 în clasamentul pe medalii la Jocurile Europene de la Baku

Pe primul loc al clasamentului s-a clasat Rusia, cu un total de 164 de medalii (79 aur, 40 argint, 45 bronz), urmată pe podium de Azerbaidjan (!!!) – 56 de medalii (21 aur, 15 argint, 20 bronz) si de Marea Britanie – 47 de medalii (18 aur, 10 argint, 19 bronz). Ceremonia de închidere a Jocurilor Europene de la Baku a fost duminică seara, 28 iunie.
România a participat în competiţie cu 147 de sportivi, 83 de băieti şi 64 de fete, care au concurat în 22 de discipline sportive. În total, la prima ediţie a Jocurilor Europene au participat peste 6.000 de sportivi.
La ce condiţii financiare sunt în acest moment în ţara noastră, trebuie să fim mulţumiţi şi mândri de performanţele sportivilor noştri. Greul l-a dus ca de obicei gimnastica sportivă, scrima, canotajul. Cei fără performanţe ar trebui să ia aminte!