luni, 15 decembrie 2014

H.C.M.Minaur Baia Mare încheie în forță anul 2014

Pentru mai bine de o lună (mai exact până pe data de 28 ianuarie) când este programată cea de-a treia etapă din retur, cea mai emblematică formație din nordul țării H.C.M.Minaur Baia Mare se mențină lideră în clasamentul Ligii Naționale de Handbal Masculin. Deși la Baia Mare poposea campioana en-titre a României, trupa danezului de 49 de ani, Lars Walther, avea de partea sa pe de o parte vulcanicul public băimărean plus avantajul celor două absențe din tabăra constănțeană; Laurențiu Toma (suspendat pe o perioadă de trei etape), respectiv Rudi Stănescu (suspendat două etape).
Pornind de la aceste premise băieții noștri nu au ezitat să impună ritmul partidei încă din start, scorul după primele cinci minute fiind de 3-1. De abia în minutul 12, oaspeții reușesc să echilibreze pentru prima dată balanța aducând scorul la (4-4). Până la finalul primului mitan băimărenii mențin ridicat tempoul, izbutind în două rânduri să conducă chiar la patru goluri, minutul 17 (8-4), în speță minutul 29 (13-9). Scorul cu care se va încheia prima parte a acestui derby va fi de 13-11. Primele minute din actul secund aparțin într-o oarecare măsură campioanei României, reușind într-un interval de opt minute să egaleze de trei ori; minutul 34 (13-13), minutul 36 (14-14) și minutul 38 (15-15). Tot în acest interval de timp asistăm și la cele două momente (singurele de altfel) în care marinarii au condus pe tabela de marcaj. Prima dată în minutul 35 extrema George Buricea duce scorul la (13-14) pentru ca două mionute mai tîrziu interul de origine sârbă Dalibor Cutura din lovitură de la 7 metri să ducă scorul la (14-15). Acestea sunt singurele momente de vârf ale echipei venită de la malul mării, băimărenii fiind cei care impun partitura acestui joc. Dacă pe faza de apărare unde H.C.M.Minaur Baia Mare stă cel mai bine din întreaga pleiadă de echipe ale Ligii Naționale, portarul de 31 de ani Peter Tatai (cu 20 de intervenții) a fost din nou îngerul nostru păzitor, la finalizare, norvegianul de 31 de ani Steffen Stegavik (cu 7 reușite), croatul de 27 de ani Antonio Pribanic (6) în speță extrema stângă Daniel Bera cu (5) au fost jucătorii care au decis așa zisa campioană de iarnă din Liga Națională.

H.C.M.Minaur Baia Mare – H.C.M.Constanța 24-23 (13-11)
Sala Polivalentă Lascăr Pană
Spectatori: 3.000
Arbitrii: Robert Harabagiu, Silviu Stănescu (Moreni)
Observator: Remus Cojocaru (Brașov)
Cartonașe galbene: Viorel Fotache (3), Peter Tatai (9), Marius Sadoveac (14), Petru Pop (43) / Răzvan Enescu (4), Mladen Rakcevic (12)
Cartonașe roșii: Mihai Bușecan (49) / Mladen Rakcevic (44)
Eliminări: Viorel Fotache (6, 53), Peter Tatai (9) / Predrag Vujadinovic (48), Albert Cristescu (53)
H.C.M.Minaur: 12.Peter Tatai (20 intervenții) – 14.Antonio Pribanic (6), 73.Daniel Bera (5), 17.Marius Sadoveac (2), 24.Nikola Eklemovic (2-1 din 7m), 9.Andrei Grasu (1), 22.Patricio Martinez
Rezerve: 1.Răzvan Pop, 16.Paul Simulescu – 27.Steffen Stegavik (7-3 din 7m), 11.Mihai Bușecan (1), 7.Andrei Popescu, 15.Viorel Fotache, 20.Tudor Marta, 21.Bogdan Mihai, 23.Ivan Milas, 25.Alexandru Sabou
Antrenori: Lars Walther, Petru Pop
H.C.M.Constanța: 16.Mihai Popescu (12 intervenții) – 5.Gaminde Humet (8), 77.George Buricea (4), 2.Mladen Rakcevic (2), 26.Răzvan Enescu (1), 23.Claudiu Subțirică, 55.Albert Cristescu
Rezerve:12.Alexandru Bucătaru – 17.Dalibor Cutura (7-5 din 7m), 13.Predrag Vujadinovic (1), 3.Robert Gal, 7.Claudiu Șimicu, 11.Marius Stavrositu, 24.Alin Șomlea, 92.Florin Baican,
Antrenor: Zvonko Sundovski