duminică, 29 iunie 2014

Brazilia şi Columbia s-au calificat în sferturile de finală ale CM !

Reprezentativa Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, sâmbătă, 28 iunie, în primul meci din optimi, la Belo Horizonte, cu scorul de 4-3, în urma executării loviturilor de departajare, selecţionata statului Chile. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.
Pentru Brazilia a marcat David Luiz '18, iar pentru Chile a înscris Sanchez '32. .
La loviturile de departajare pentru Brazilia au punctat: Luiz, Marcelo şi Neymar, iar Willian şi Hulk au ratat. Pentru Chile au înscris: Aranguiz şi Diaz, în timp ce Pinilla, Sanchez şi Jara au ratat.
Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho (Ramires '72)- Hulk, Neymar, Oscar (Willian '105) - Fred (Jo '64). Selectioner: Luiz Felipe Scolari
Chile: Bravo - Silva, Medel (Rojas '108), Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Vidal (Pinilla '87) - Sanchez, Vargas (Gutierrez '57). Selectioner: Jorge Sampaoli
Cartonaşe galbene: Hulk '55, Luiz Gustavo '60, Jo '93 / Mena '17, Silva '40, Pinilla '102
Arbitri: Howard Webb (Anglia) - Michael Mullarkey (Anglia), Darren Cann (Anglia) - Felix Brych (Germania)
Reprezentativa Columbiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, în cea de-a doua partidă a serii, pe Maracana, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Uruguayului, în optimile competiţiei.
Golurile au fost marcate de James Rodriguez, în minutul 28 şi 50.
Columbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Cuadrado (Guarin '81), C. Sanchez, J. Rodriguez (Ramos '85), Aguilar, J. Martinez - Gutierrez (Mejia '68). Selecţioner: Jose Pékerman
Uruguay: Muslera - Caceres, Godin, Gimenez, Alvaro Pereira (Ramirez '53) - Maxi Pereira, Gonzalez (Hernandez '67), Arevalo, Cristian Rodriguez - Cavani, Forlan (Stuani '53). Selecţioner: Oscar Tabarez
Cartonaşe galbene: Jimenez '55 / Armero '78
Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) - Sander van Roekel (Olanda), Erwin Zeinstra (Olanda) - Svein Oddvar Moen (Norvegia).
În sferturile de finală, Columbia va întâlni Brazilia, gazda turneului final.
Programul partidelor care se vor disputa, duminică, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia:
Olanda - Mexic, ora 19.00, Fortaleza
Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).
Costa Rica - Grecia, ora 23.00, Recife
Arbitri: Benjamin Williams (Australia) - Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) - Nawaf Shukralla (Bahrain).