Volei masculin. Constănţenii conduc cu 2-0 la meciuri şi au prima şansă

Meciul 1:Tomis Constanta - Stiinta Explorari 3-0

Pe seturi: Tomis Constanta - Stiinta Explorari 3-0 (17, 12, 17)
   Tomis: Gonzales, Gontariu, Spanu, Stancu, Stoykov, Terzic, Samardzic (libero). Au mai jucat: Lescov, Tanasescu si Laza. Antrenor: Martin Stoev
 Stiinta Explorari, Raileanu, Veber, Socaciu, Cuciureanu,Tutea, Hoboth, Tofan (libero). Au mai jucat: Negrean, Neamt, Kecskemeti si Nagy. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop II
 Arbitraj asigurat de:  Nicolae Marin (Galati) si Benone Visan (Bucuresti). Observator FRV: Constantin Ispas (Bucuresti)
 Setul I
Evolutia scorului: 5-1, 6-4, 15-10, 20-13, 23-14, 25-17
 Constantenii au inceput foarte montati meciul asigurandu-si un avans de 4 puncte, inca de la debut. Gonzales si Gontariu au facut legea in teren si Tomis a castigat setul cu 25-17.
 Setul II
 Evolutia scorului: 2-3, 5-6, 9-6, 16-9, 25-12
 Baimarenii au dominat debutul setului secund si au condus cu 6-5. Din acest moment blocajul gazdelor a fost de netrecut pentru Stiinta Explorari si Tomis si-a adjudecat setul foarte clar, cu 25-12.
  Setul III
 Evolutia scorului: 2-4, 7-8, 9-9, 14-9, 17-11, 18-14, 22-16, 25-17
  Setul al treilea a avut o evolutie similara cu cel precedent. Oaspetii, cu Vlad Negrean ceva mai inspirat decat colegii lui, au condus la inceput. De la scorul de 9-9, lucrurile au inceput insa sa mearga prost in tabara baimareana si Tomis s-a impus pana la urma cu 25-17.
 Tomis invinge pe Explorari cu 3-0 si conduce in aceasta semifinala, cu scorul general de 1-0.
Declaraţie după meci Marius Botea, antrenor principal Ştiinţa Explorări :
„ Am intalnit azi un adversar mult mai motivat, care, datorita lotului valoros pe care il are, ne-a pus probleme la toate capitolele, iar noi n-am reusit sa le rezolvam. Speram ca maine sa facem un meci mai bun”.

Meciul 2: Tomis Constanta - Stiinta Explorari 3-0

Pe seturi : Tomis Constanta - Stiinta Explorari 3-0 (18, 23, 16)
   Tomis: Gonzales, Gontariu, Spanu, Stancu, Stoykov, Terzic, Samardzic (libero). Au mai jucat: Tanasescu, Merkushev, Laza si Lescov. Antrenor: Martin Stoev
  Stiinta Explorari: Raileanu, Negrean, Socaciu, Cuciureanu,Tutea, Hoboth, Tofan (libero). Au mai jucat: Nagy, Neamt, Kecskemeti si Veber. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop II
Arbitraj asigurat de :: Benone Visan (Bucuresti) si Nicolae Marin (Galati). Observator FRV: Constantin Ispas (Bucuresti)
Setul I
Evolutia scorului:

1-4, 6-6, 6-8, 10-13, 13-13, 19-14, 25-18
 Baimarenii au avut un debut bun de partida si jucand relaxat, au condus cu 4-1, 11-8 si 13-10. De aici au intervenit insa erorile la preluare, provocate si de serviciile excelente executate de Gonzales, Stoykov si Gontariu. Constantenii au facut punctele destul de usor si au castigat primul set cu 25-18.
Setul II
Evolutia scorului: 3-1, 7-5, 8-8, 14-11, 15-14, 18-14, 18-18, 19-18, 19-21, 22-23, 25-23
 A fost un set echilibrat, cu baimarenii jucand mult mai bine decat au facut-o pana acum. Stiinta Explorari chiar a condus cu 21-19 si 23-22, dar finalul a apartinut gazdelor, care s-au impus la limita cu 25-23.
Setul III
Evolutia scorului: 3-5, 7-6, 8-9, 12-9, 12-11, 15-11, 20-12, 25-16
Antrenorii Marius Botea si Sorin Pop II au inceput setul cu Kecskemeti in locul lui Raileanu, pe postul de ridicator, dar nici aceasta solutie nu a dat roade. Oaspetii au stat aproape de adversari, doar pana la scorul de 12-11, dupa care au depus armele si Tomis si-a adjudecat setul cu 25-16.
 Constantenii castiga astfel si a doua partida cu 3-0, si conduc acum cu scorul general de 2-0.
Declaraţia antrenorului băimărean:
„Daca am fi gestionat mai bine finalul setului secund, poate am fi putut obtine ceva din acest joc. Acum nu ne ramane decat sa incercam sa corectam ce am gresit la Constanta si sa incercam sa invingem pe teren propriu, un adversar extrem de puternic”.
 Partida a III-a si a IV-a, daca va mai fi nevoie, se vor juca joi 28 martie si vineri 29 martie, in Baia Mare.

Ştiinţa Explorări s-a întors de la Constanţa fără Veber şi Neamţ

Stiinta Explorari a sosit in aceasta dimineata acasa, dupa meciurile pe care le-a jucat sambata si duminica la Constanta, in semifinalele diviziei A1. Din delegatia baimareana nu au facut parte Andrei Veber si Ciprian Neamt, care vor ajunge in Baia Mare, abia in aceasta seara, cu trenul.
   La finalul meciului de duminică de la Constanta, trei jucatori de la fiecare echipa au fost solicitati la controlul antidoping. In urma unei tragerii la sorti, de la Stiinta Explorari au fost desemnati Akos Hoboth, Andrei Veber si Ciprian Neamt.
   Ultimii doi n-au reusit sa furnizeze proba pentru controlul antidoping in timp util, si pentru a putea prinde aseara trenul din Bucuresti spre casa, delagatia baimareana a fost nevoita sa-i lase pe cei doi la Constanta.
  Ulterior Veber si Neamt au mers in Bucuresti, unde au si innoptat, urmand ca in aceasta seara sa ajunga in sfarsit acasa.