Voleibaliştii băimăreni şi-au vândut scump pielea la campioana Tomis!

Liga I. Volei masculin. Tomis Constanţa - Ştiinţa Explorări 3-2 !
    Tomis Constanţa: Lescov, Gontariu, Terzic, Laza, Spanu, Merkushev, Tanasescu (libero). Au mai jucat: Tarta, Stoykov, Samardzic si Gonzales. Antrenori: Martin Stoev si Radu Began
    Ştiinţa Explorări: Kecskemeti, Mititelu, Neamt, Cuciureanu, Veber, Nagy, Tofan (libero). Au mai jucat: Socaciu si Balog. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop II.
   Arbitraj: Niculae Stan şi Alexandru Prodana (Bucuresti). Observator FRV: Marian Păuşescu (Bucureşti)
        Deşi a venit la Constanţa fără câţiva titulari, Ştiinta Explorări a inceput curajos meciul si a condus cu 9-7. Apoi, blocajul gazdelor a functionat perfect si s-a facut 12-9 pentru Tomis. Baimarenii au irosit 6 servicii si Constanta a castigat setul cu 25-17.
       În setul al doilea Explorari a jucat mai bine si a mentinut echilibrul, pana spre final, 20-20 si 23-22. Pana la urma plusul de valoare al gazdelor si-a spus cuvantul si Tomis a castigat si setul secund, cu 25-22.
      Desi au mers la Constanta in efectiv redus, baimarenii demonstreaza ca nu sunt in excursie la Marea Neagra si castiga de o maniera categorica setul al treilea, 25-16. Gazdele au condus cu 6-3, dar oaspetii au intors soarta jocului dupa ce au facut 8 puncte consecutive (6-11), pe serviciul lui Nagy. In acest set a functionat bine blocajul, iar Veber si Mititelu au fost eficienti in atac.
     Ştiinţa Explorări duce meciul in prelungiri. Setul al patrulea a fost extrem de echilibrat, niciuna dintre echipe nereusind sa se distanteze la mai mult de doua puncte. Neavand ce pierde, baietii lui Marius Botea au jucat relaxat si exact, setul 4 fiind adjudecat cu scorul de 27-25.
     Setul decisiv a fost castigat fara emotii de Tomis cu 15-8. Bulgarul Martin Stoev nu a mai riscat nimic si l-a introdus pe cubanezul Gonzales in locul lui Lescov, pe postul de conducator de joc. In schimb, chiar la prima minge a setului, baimarenii l-au pierdut pe principalul realizator, Andrei Veber, care a facut o entorsa la glezna si nu a mai putut continua partida. In locul Veber, pe postul de universal a jucat in continuare Ciprian Neamt.
         De remarcat în acest meci, jocul curajos facut de tânărul Csaba Nagy, care a fost pentru prima data titular, de cand a venit la Stiinta Explorari.
         Băimărenii se întorc cu un punct preţios acasă, obţinut în faţa liderului Diviziei A1, Tomis Constanţa.
Declaraţii după meci:
 Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „Este un punct important pentru noi, care sper sa ne ajute in clasament, la finalul sezonului regulat. Pentru noi este insa, mult mai important meciul de sambata cu Remat Zalău”.
Rezultatele etapei a 19-a. Baia Mare ocupa locul 5
    Etapa a XIX-a a campionatului Diviziei A1 de volei masculin, disputat ieri, 20 februarie, s-a încheiat cu urmatoarele rezultate:
·        Universitatea Cluj-Napoca - Dinamo Bucureşti: 0-3 (-15, -15, -15)
·        Remat Zalău - Phoenix Şimleu Silvaniei: 3-1 (-22, 18, 13, 20)
·        Tomis Constanţa - Ştiinta Explorări Baia Mare: 3-2 (17, 22, -16, -25, 8)
·        VCM Piatra Neamţ - Unirea Dej: 1-3 (-15, 20, -23, -23)
·        SCMU Craiova - Steaua Bucureşti: 3-0 (14, 16, 15)