marți, 24 aprilie 2012

Chelsea Londra este finalistă!

Formaţia Chelsea Londra s-a calificat în finala Ligii Campionilor pentru a doua oară în istorie, după ce a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat marţi seară, pe Camp Nou, în faţa deţinătoarei titlului, FC Barcelona, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.
Pentru FC Barcelona au marcat Busquets '35 şi Iniesta '43, iar pentru Chelsea au înscris Ramires '45+1 şi Torres '90+2.
În minutul 49, Lionel Messi a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Drogba asupra lui Fabregas. Chelsea a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce în minutul 37, căpitanul echipei John Terry a fost eliminat după ce l-a lovit cu genunchiul în spate pe Alexis Sanchez.
Ambele echipe au fost nevoite să facă schimbări încă din prima repriză, Cahill (Chelsea) şi Pique (FC Barcelona) accidentându-se, ultimul fiind transportat la spital.
 FC Barcelona: Valdes - Mascherano, Pique (Alves '26), Puyol - Fabregas (Keita '74), Xavi, Busquets, Iniesta - Cuenca (Tello '68), Messi, Alexis Sanchez. Antrenor: Josep Guardiola
Chelsea: Cech - Ivanovici, Cahill (Bosingwa '12), Terry, Cole - Meireles, Mikel, Lampard - Ramires, Drogba (Torres '80), Mata (S. Kalou '58). Antrenor: Roberto di Matteo
Partida a fost arbitrată de turcul Cuneyt Cakır, ajutat de asistenţii Bahattin Duran şi Tarik Ongun, în timp ce rezervă a fost Fırat Aydınus.
Asistenţi suplimentari au fost Huseyin Goçek şi Bulent Yıldırım.
Chelsea a jucat pentru a şasea oară în semifinalele Ligii Campionilor în ultimele nouă sezoane, la fel ca şi FC Barcelona. Londonezii au reuşit să treacă de această fază doar în sezonul 2007-2008, când echipa era antrenată de Avram Grant şi când a pierdut finala competiţiei în faţa Manchester United.
Finala Ligii Campionilor este programată la 19 mai, pe Allianz Arena din Munchen.